Spoločenstvo Bétel Hlohovec

Si pripravený na “narodky”?

Už pomaly od septembra si mohol v nákupných centrách vidieť predávať čokoládových Mikulášov, vianočné ozdoby a stromčeky, či tie skvelé zľavy na všetok tovar. Presne tak! Znovu prišli sviatky pokoja, sviatky oddychu a romatických piesní. Všetci sa tešíme na ten vytúžený piatok, kedy budeme posledný deň v škole a (verím, že väčšine z nás) začne medzisviatková dovolenka. Už aby si mal po všetkých tých starostiach, že? Už aby si mal všetky darčeky, už aby tu bol ten víkend, už aby som mohol dlhšie spať, už aby…

Už aby sme sa pozreli na seba. Na čo sa tešíš? Na toto všetko? A nič viac?

Poznáš tie krásne obrázky malého Ježiška, ako je uložený na slame, okolo neho sú jeho rodičia, zvieratká a všetci vyzerajú šťastne? Ou, aká paráááda! Určite si už bol (ako malý) v maštali a určite si vieš teraz predstaviť tú nezabudnuteľnú arómu, to blato a neporiadok okolo zvierat. A presne toto je to miesto, kde sa Ježiš narodil. Ten, ktorý prišiel zomrieť za nás, sa rozhodol práve pre takýto začiatok. A práve ten Ježiš, ktorého narodenie opäť budeme oslavovať, sa nechce narodiť len v tých romantických piesňach a škoricovej vôni. Tento Ježiš prišiel na zem s obrovskou túžbou - narodiť sa priamo v tvojej rodine, v tvojich priateľoch a v tebe samom. Aj my máme v sebe niekedy taký neporiadok a smrad ako v maštali. Aj my si tam niekedy zabudneme upratať, alebo zopár našich myšlienok, slov či skutkov skryť pod koberec.

A teraz máš veľkú možnosť spraviť niečo obrovské! Poď do toho všetkého privítať Ježiša. Poď sa na chvíľu zastaviť a povedať: „Chcem tieto narodeniny oslavovať v prvom rade s oslávencom.“ Nezabudni, že všetko ostatné je až druhoradé. Tak, ako sa tešíš na svoje narodky, ak chystáš rodinnú oslavu alebo ideš von s priateľmi, tak, ako vyberáš darček pre svoju priateľku, tak daj darček aj tomuto oslávencovi. Čo? Darček pre Ježiša? Áno. Prekvap ho. Pozvi ho do svojej rodiny a oslavujte spolu. Daj mu priestor, aby jeho narodenie už nebolo len o zvyku. Začni už len každé ráno s úsmevom. Začni žehnať svojim kolegom a spolužiakom. Sprav niečo len tak, bez odmeny. Choď a pomôž starým rodičom s upratovaním. V tomto všetkom a samozrejme aj v iných veciach mysli na to, že tento čas pokoja je hlavne medzi tebou a oslávencom. Aby sa nestalo, že na tej najväčšej birthday party sveta bude chýbať ten najhlavnejší hosť. Tak čo, si pripravený na narodky?

Žehnám ti, aby o pár dní to bolo tvoje skutočné stretnutie sa s Ježišom, aby si mohol niesť svetlo do každej tmy a niesť požehnanie a prebudenie do svojej rodiny.

 

S láskou,
Lubo.